Projekt domu parterowego ep 115

 Nasz architekt przygotował projekt nowoczesnego domu parterowego z trzema pokojami sypialnianymi. Ze względu na jego nowoczesny wygląd jest idealnym rozwiązaniem dla klientów, którzy cenią sobie indywidualizm oraz prestiż.


Powierzchnia całkowita: 234.50m2


Powierzchnia użytkowa: 186,10m2


Min. wymiary działki:  30.45 x 34.80 m


Szacunkowy kosztorys budowy: 468 800 PLN*

*Wycena stanowi wartość przybliżoną, ale może ulec zmianie w zależności od wykorzystanych materiałów oraz kosztów robót budowlanych, dodatkowo cena jest uzależniona od regionu budowy.  

rzut domu parterowego EP 115

zagospodarowanie - projekt domu

Szacunkowy koszt budowy tego domu to 468 800 PLN

Opis pomieszczeń znajdujących się w projekcie domu EP 115:

  • Salon z jadalnią i wyjściem na taras,
  • Otwarta kuchnia wraz z spiżarnią,
  • Masterbedroom z garderobą oraz własną łazienką,
  • Dwie dodatkowe sypialnie,
  • Łazienka w częsci sypialnianej oraz toaleta w części dziennej,
  • Galeria wraz z ścianą z ogrodem wertykalnym oddzielająca strefę dzienną od sypialnianej,
  • Dwustanowiskowy garaż o powierzchni 44,2 m2,
  • Pomieszczenie techniczne. 

Ten projekt domu parterowego EP 115 został przygotowany dla najbardziej wymagających klientów, którzy cenią sobie indywidualizm oraz prestiż ze względu na zaprojektowanie w nim płaskiego dachu i wielu przeszkleń jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią obecność światła słonecznego w domu. Nasi architekci wnętrz przedstawiają wizualizację salonu oraz kuchni w stylu skandynawskim, ale oczywiście, każdy projekt przygotowujemy indywidualnie dla klienta, a więc możemy przygotować zarówno wygląd elewacji jak i projekt wnętrz w innym stylu, takim, jaki Tobie odpowiada. 

wizualizacja projektu wnętrza

elewacja domu parterowego

wizualizacja

Projekt domu
Odtwórz wideo

Projekt domu parterowego

Projekt domu parterowego EP 115 został przygotowany dla najbardziej wymagających klientów, którzy cenią sobie indywidualizm oraz prestiż ze względu na zaprojektowanie w nim płaskiego dachu i wielu przeszkleń jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią obecność światła słonecznego w domu. Jest to nowoczesny dom parterowy z dwustanowiskowym garażem. Nasi architekci wnętrz przedstawiają wizualizację salonu oraz kuchni w stylu skandynawskim, ale oczywiście, każdy projekt przygotowujemy indywidualnie dla klienta, a więc możemy przygotować zarówno wygląd elewacji jak i projekt wnętrz w innym stylu, takim, jaki Państwu odpowiada.

Powierzchnia użytkowa domu parterowego

Powierzchnia użytkowa domu parterowego EP 115 to 219 m 2. Na powierzchnię domu składa się przestronny salon z jadalnią z dużymi przeszkleniami o powierzchni ponad 50 m 2, a jak wiadomo, przestronność salonu zwiększa komfort użytkowania domu, ponieważ to salon jest miejscem, gdzie domownicy wspólnie spędzają czas i zapraszają swoich gości. Liczba pokoi sypialnianych w tym domu to: 3 sypialnie z czego jedna z garderobą oraz własną łazienką. Projekt domu EP 115 zawiera dodatkową łazienkę oraz osobno toaletę dla gości w części dziennej. Szczegółowy opis każdego z pomieszczeń będzie za chwilę.

Projekt, a minimalne wymiary działki

Minimalne wymiary działki, by zdecydować się na projekt domu EP 115 to 30,45 na 34,80 m. Z racji, że jest dom parterowy o dużej powierzchni całkowitej, nie nadaje się na wąską działkę. Projekty domów parterowych zazwyczaj wymagają szerszej działki niż projekty domów piętrowych, ponieważ wszystko znajduje się na jednym poziomie, co sprawia, że powierzchnia zabudowy jest większa, a więc i działka musi być większa. Tym bardziej, gdy przeglądamy projekty domów parterowych, musimy zwrócić uwagę na to, że projekty domów z garażem mają większą zabudowę, a więc znów działka musi być większa oraz koszt budowy domu z garażem w bryle budynku jest większy. Gdy nie posiadamy wystarczająco dużej działki, zawsze możemy z projektu domu usunąć garaż, a później przejrzeć projekty garaży i wybudować garaż wolnostojący na działce lub postawić wiatę na samochód. A gdy przykładowo podoba nam się projekt z garażem dwustanowiskowym, zawsze możemy zmienić projekt na taki z garażem jednostanowiskowym, a co za tym idzie zyskać i na powierzchni działki oraz zminimalizować koszty budowy domu.

Indywidualny projekt architektowniczno-budowlany

Najbardziej optymalnie ustawienie domu z projektu EP 115 jest usytuowane wejściem od strony północnej, a ogrodem od strony południowej, ponieważ dom od strony ogrodu ma zaprojektowane wiele przeszkleń, więc dom jest ogrzewany promieniami słonecznymi. Od strony wejścia czyli od północy zaprojektowane zostało mało przeszkleń, by wyeliminować starty ciepła. Wybierając indywidualny projekt architekt zaprojektuje go w taki sposób, by jak najlepiej ustawić go pod kątem stron świata. Architekt podczas rozmowy z inwestorem powinien poznać oczekiwania oraz styl życia, wówczas może doradzić, gdzie najlepiej zaprojektować taras, by domownicy mogli w pełni korzystać z jego uroków. Tworząc projekt indywidualny architekt ma możliwość dopasowania domu do oczekiwań klienta oraz jego stylu życia, a projekcie gotowym można wprowadzić kilka zmian, ale jednak nie wszystkie są możliwe do wprowadzenia. Dom EP 115 jest idealnym domem dla wymagających klientów, ponieważ nie należy do domów tanich w budowie, a do domów prestiżowych o wysokim komforcie użytkowania. Decydując się na zakup indywidualnego projektu w naszym biurze projektowym dostosujemy projekt do Twoich oczekiwań oraz zajmiemy się idealnym dopasowaniem ustawienia domu na działce.

Domy parterowe, a podział na strefę dzienną i sypialnianą

Dom EP 115 został podzielony na strefę dzienną oraz sypialnianą. W strefie dziennej został zaprojektowany salon z jadalnią, otwarta kuchnia, spiżarnia, toaleta oraz pomieszczenie gospodarcze. Przejście do strefy sypialnianej jest przez piękny korytarz z ogrodem wertykalnym oraz dużymi przeszkleniami z widokiem na basen w ogrodzie. Ogród wertykalny jest jednym z coraz częściej stosowanych rozwiązań, które posiadają domy energooszczędne. Salon, tak jak pisaliśmy wcześniej, jest przestrony i ma powierchnię 53 m 2, a kuchnia, która jest połączona z salonem ma powierzchnię 13,4 m 2. W części dziennej dodatkowo znajduje się spiżarnia oraz toaleta dla gości. Takie rozmieszczenie pomieszczeń w części dziennej daje pełen komfort w użytkowaniu domu, nawet, gdy w części sypialnianej ktoś wypoczywa, nie będą mu przeszkadzać goście znajdujący się w części dziennej, ponieważ nie muszą w ogole korzystać z części sypialnianej, gdyż tutaj znajdą wszystko, czego im potrzeba. Domy parterowe niestety bardzo często na małej powierzchni mają zaprojektowane pokoje sypialniane z częścią dzienną i wówczas w trakcie użytkowania obydwie strefy mieszają się ze sobą. Nasz architekt zadbał o to, by w projekcie domu EP 115 zostało co całkowicie rozdzielone. Dom EP 115 posiada kuchnię zaprojektowaną od strony północnej, by nie nagrzewała się zbyt szybko. Domy energooszczędne korzystają z promieni słonecznych, by uniknąć strat energii, dlatego zazwyczaj projektuje się duże przeszklenia od strony południowej, a nieduże od północy. W tym domu zaprojektowaliśmy dwustanowiskowy garaż o powierzchni 44,2 m 2, który pomieści dwa samochody oraz może służyć jako pomieszczenie gospodarcze. Przejście do garażu umieściliśmy w wiatrołapie, co jest bardzo praktyczne. W części sypialnianej przewidzieliśmy dwie pokoje, które mogą zostać przeznaczone na sypialnie dziecięce lub gabinet o powierzchni 11,7 m 2 oraz między pokojami umieściliśmy dużą łazienkę, by użytkowanie domu było przyjemne dla każdego domownika. Trzecim pokojem jest sypialnia master bedroom z własną garderobą, łazienką oraz wyjściem na taras. Jest to marzenie wielu osób, by właśnie tak zaprojektowaną sypialnię mieć w swoim domu. Największa sypialnia ma powierzchnię 16,7 m 2, garderoba 7,1 m2, a łazienka 9,1 m 2, co daje nam łącznie 32,9 m 2 prywatnej powierchni dla inwestorów. Projekty domów praterowych rzadko zawierają sypialnię typu master bedroom ze względu na chęć ulokowania jak najększej ilości pokoi na jak najmniejszym metrażu. Nasz projekt został stworzony z myślą o osobach, które cenią sobie prywatności i nie szukają projektu w zakładce domy tanie w budowie. Oczywiście można zmniejszyć powierzchnię domu rezygnując z tak dużego garażu i przeprojektować ten projekt na dom z garażem jednostanowiskowym.

Projekty domów parterowych

Projekty domów parterowych są coraz częściej wybierane przez klientów, z racji na szereg udogodnień, które domy parterowe nam dają. Przykładem pierwszym jest brak schodów, a co za tym idzie, wszystko znajduje się na jednym poziomie, a więc dom parterowy jest idealnym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych. Parterowe projekty domów zazwyczaj też należą do kategorii projektów tanich w budowie, ponieważ wszystko znajduje się na jednej kondygnacji, nie tracimy metrów domu próbując zagospodarować skosy na poddaszu, oraz nie musimy wykańczać schodów, więc dom parterowy nie zawsze jest tańszy w budowie, ale w wykończeniu zazwyczaj tak.

Projekty domów nowoczesnych

Nowoczesne domy parterowe cechują się bardzo często prestiżowym wyglądem oraz zastosowaniem wielu nowoczesnych rozwiązań idealnych dla domów energooszczędnych. Projekty domów energooszczędnych zazwyczaj zawierają w projekcie rekuperację czyli wentylację mechaniczną, a często wybieranym sposobem ogrzewania domów parterowych jest pompa ciepła. Projekty domów parterowych mogą zawierać różne rodzaje dachu, projekt domu EP 115 posiada zaprojektowany dach płaski, ze względu na swój nowoczesny wygląd, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by taki dom parterowy pokryć dachem wielospadowym, dachem dwuspadowym lub dachem kopertowym. Rodzaj dachu dwuspadowy jest zazwyczaj najtańszym w budowie rodzajem, ale oczywiście wszystko zależy od bryły budynku oraz zastosowanych materiałów w budowie. Koszty budowy domu parterowego mogą znacząco się różnić, nawet budując ten sam projekt, ponieważ wszystko zależy od zastosowanych materiałów do budowy domu. Projekty domów parterowych bardzo często są podzielone na dostosowane na wąską działkę oraz na bardziej rozległe o większej powierzchni. Niestety posiadając wąską działkę musimy często zrezygnować z projektu parterowego na poczet projektu z poddaszem użytkowym, ale ciekawym rozwiązaniem jest budowa domu parterowego o mniejszej powierzchni, ale z poddaszem do adaptacji, a później z biegiem czasu sami możemy zdecydować czy będziemy urządzać poddasze czy jednak powierzchnia na parterze jest dla nas wystarczająca.

Wysokość budynku

Domy parterowe mają niższą wysokość budynku niż domy piętrowe, czy z poddaszem użytkowym, ale decydując się na projekt parterówki z czterospadowym dachem musimy zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu, ponieważ jest on zazwyczaj niższy niż w projektach z poddaszem do adaptacji czy projektach domów piętrowych, a dopuszczalny kąt nachylenia dachu jest zazwyczaj określony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy w warunkach zabudowy. Projekty indywidualne zawsze można dostosować, ale decydując się nie zakup gotowego projektu czasem jest to zmiana trudna do wprowadzenia na etapie adaptacji projektu przez architekta. Wysokość budynku jest zależna nie tylko od ilości kondygnacji w projektowanym domu, ale również od rodzaju dachu, na który się zdecydowaliśmy, ponieważ zazwyczaj domy z dachem dwuspadowym są wyższe od domów z dachem czerospadowym czy wielospadowym.

Gotowe projekty domów parterowych, domów z poddaszem oraz piętrowych

Gotowe projekty domów jednorodzinnych można znaleźć na wielu stronach internetowych. Możemy znaleźć gotowe projekty z podziałem na projekty domów nowoczesnych, projekty małych domów, projekty domów parterowych, projekty domów piętrowych, projekty domów z garażem, projekty domów tanich budowie, projekty domów energooszczędnych, projekty domów pasywnych, projekty małych domów, projekty willi, projekty domów z wejściem od południa, projekty domów z dużym tarasem, projekty domów z piecem na paliwo stałe, projekty domów na wąską działkę czy projekty domów tradycyjnych. Po zakupie gotowego projektu domu czeka nas adaptacja projektu przeprowadzona przez architekta i wówczas możemy dokonać zmian w projekcie. Drobne zmiany, które nie mają wpływu na powierchnię budynku oraz jego kubaturę można dokonać w dowolnym momencie podczas budowy i muszą zostać zaakceptowane przez kierownika budowy i wpisane do dziennika budowy.

Zalety projektu indywidualnego

Podsumowując tematykę projektów domów parterowych, w internecie możemy znaleźć wiele projektów domów zarówno projektów domów parterowych, jak i projektów domów piętrowych, ale musimy pamiętać czy chcemy wybudować dom na podstawie takiego projektu czy jednak decydujemy się na stworzenie projektu indywidualnego zaprojektowanego specjalnie dla nas zgodnie z naszymi oczekiwaniami i idealnie dopasowanego do naszej działki. Projekt indywidualny zawiera projekt instalacji wewnętrznych. Pamiętajcie, że budowa domu zawsze powinna sie zaczynać od dobrze przygotowanego projektu.