Jakie ogrzewanie wybrać do domu?

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Na rynku budownictwa jest dostępnych wiele różnych sposobów ogrzewania domu jednorodzinnego. W tym wpisie omówimy kilka najczęściej stosowanych. Na naszym blogu znajdziecie również osobne wpisy na temat, każdego z wymienionych sposobów ogrzewania i w każdej chwili możecie przejść do wpisu, który Was najbardziej interesuje. Ogrzewanie domu jest tematem, który powinniśmy omowić już naetapie projektowania naszego domu, ponieważ decydując się na ogrzewanie gazowe czy ogrzewanie paliwem stałym musimy dostosować komin. Wybierając ogrzewanie musimy jeszcze zwrócić uwagę czy mamy zaprojektowaną kotłownię w budynku oraz wybierając ogrzewanie paliwem stalym nasza kotlownia powinna mieć przynajmniej 6-9 m2. Często architekci pomiają temat i o ogrzewanie pytają jedynie klientów na co są zdecydowani, a naszym zdaniem, to właśnie architekt powinien pomóc klientom zdecydować który sposób ogrzewania będzie odpowiedni do projektowanego budynku, pownien rozwiać ich wątpliwości i wybrać ogrzewanie najbardziej pasujące do projektowanego budynku.

Lider wśród sposobów ogrzewania – POMPA CIEPŁA

W ostatnim czasie pompa ciepła stała się niekwestionowanym liderem wśród ekologicznych rozwiązań ogrzewania domu. Jest to spowodowane zarówno wygodą w jej użytkowaniu, jak i licznych możliwościach dofinansowania, do jej montażu w nowym jak i w starym domu. Decydując się na pompę ciepła, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem przy montażu, ale tak jak wspominaliśmy wcześniej, warto sprawdzić, czy można otrzymać jakieś dofinansowanie na montaż pompy ciepła w naszym domu. Wybierając ogrzewanie do naszego domu, powinniśmy zwrócić uwagę, zarówno na koszty montażu danego systemu ogrzewania, jak i na późniejszy roczny koszt ogrzewania naszego domu. Koszty instalacji pompy ciepła wahają się od 25 do nawet 80 tysięcy złotych. Aczkolwiek przy dobrze dobranej i zainstalowanej pompie same rachunki za ogrzewanie domu są znacząco niższe, a ta inwestycja po kilku latach na pewno się zwróci. Ważnym aspektem przy wyborze pompy ciepła jako sposobu ogrzewania domu jest technologia budowy domu oraz straty cieplne, ponieważ w starych domach bez ocieplenia koszty ogrzewania pompą ciepła mogą przewyższać wszystkie jej zalety. Budynki jednorodzinne zużywają aż 80 proc. energii przede wszystkim na ogrzanie domu. Ten wysoki wskaźnik zużycia energii spowodowany jest stratami ciepła uciekającymi przez ściany, okna, a nawet dach. Gdy zastanawiamy się, czym ogrzewać nasz dom powinniśmy najpierw zadać sobie pytanie, do jakiego sposobu ogrzewania nasz dom jest przystosowany, czyli ile ciepła tracimy. Ogrzewanie domu jestem jednym z najważniejszych tematów zarówno budując dom, ale też remontując stary dom. Gdy zdecydujemy się ogrzewać dom pompą ciepła, powniniśmy zwrócić uwagę na straty ciepła, zbadać, czy mamy mostki termiczne w budynku, którymi tracimy wiele ciepła z domu. Pompę ciepła oczywiście można zastosować w systemie centralnego ogrzewania. Odpowiedni system zapenia cyrkulację wody w domu oraz umożliwia pokonywanie kolejnych kondygnacji. Z wykorzystaniem pomp można poprowadzić ogrzewanie zarówno do tradycyjnych systemów grzejnikowych jak i do instalacji podłogowej czy też wodnych nagrzewnic powietrza.

Ogrzewanie gazowe w domu

Kolejnym popularnym rodzajem ogrzewania domu jest piec gazowy. Jeśli chcecie ogrzewać dom gazem macie dwie możliwości: możecie podłączyć dom do sieci gazowej zewnętrznej, albo skorzystać z gazu płynnego, który przechowuje się w zbiorniku na działce. Ogrzewanie gazem ziemnym jest o wiele tańszym rozwiązaniem, ale niestety nie zawsze mamy możliwość przyłączenia naszego budynku do istniejącej sieci gazowej. Gaz płynny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które zdecydowały się na ogrzewanie gazowe, ale nie mają możliwości przyłączenia swojego budynku do istniejącej sieci. System grzewczy gazowy jest tani w instalacji oraz, gdy nie mamy strat energii w domu, jest również tani w korzystaniu, dlatego uważa się, że ogrzewanie budynku gazem ziemnym jest najekonomiczniejszym sposobem ogrzewania domu. Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne, bo bezobsługowe – zwykle wystarczy jedynie coroczny przegląd. Pracę urządzenia można zaprogramować, stosując automatykę c.o. Kotły gazowe mogą pracować nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale także przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Także wybierając ogrzewanie gazowe, do podgrzewania wody do mycia nie musisz mieć osobnego urządzenia. Gaz ziemny stosowany w sieci jest jednym z natańszych sposobów ogrzewania, gdy nasz dom posiada dobre parametry cieplne i nie ma dużych strat energii. Gdy zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe, a okazuje się, że w okolicy nie mamy możliwości przyłączenia się do sieci gazowej musimy skorzystać z zbornika w którym znajduje się gaz płynny. Jest to o wiele droższy sposób ogrzewania gazowego, ponieważ musimy podpisać umowę z firmą na dzierżawę zbiornka z gazem płynnym, przygotować odpowiednie miejsce na działce oraz jesteśmy uzależnieni pod kątem kosztów gazu od prywatnych firm, które się tym zajmują. Podsumowując temat tego sposobu ogrzewania domu możemy stwierdzić, że ogrzewanie gazowe jest jednym z najbardziej samoobsługowych i ekonomicznych sposobów ktore możemy wybrać, ale powtarzając, to co pisaliśmy na temat pompy ciepła, musimy najpierw zwrócić uwagę czy nasz budynek jest dostosowany do tego, by wybrać ogrzewanie gazowe, i nie mamy zbyt dużych start energii w domu.

Ogrzewanie domu kotłem na paliwa stałe

Jeśli zdecydujemy się na wybór ogrzewania domu kotłem na paliwa stałe mamy kilka rodzaju materiałów, którym możemy ogrzewać nasz dom. Jest to stosunkowo tani sposób na ogrzanie naszego domu, a nowoczesne piece są czyste i estetyczne, a dodatkowo coraz mniej uciążliwe w użytkowaniu, dlatego też to ogrzewanie wraca do łask. Miejsce pieca na paliwo stałe musimy przewidzieć w kotłowni. Decydując się, na ogrzewanie domu w ten sposób musimy najpierw zdecydować, z jakiego paliwa chcemy skorzystać. Dodatkowo decyzję o wyborze tego sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego musimy podjąć już na etapie budowy domu, ponieważ musi zostać zaprojektowany odpowiedni komin. Mamy kilka rodzajów kotłów na paliwa stałe:

  • węgiel kamienny (koks, miał, ekogroszek),
  • drewno (szczapy, zrębki),
  • pellet,
  • brykiety,
  • wierzba energetyczna, zboża energetyczne, słoma.

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani czym ogrzewać dom i stoimy przed wyborem sposobu ogrzewania zawsze sprawdźmy, czy nasz wybór ogrzewania i akurat ten system grzewczy będzie odpowiedni dla technologii w której budujemy nasz dom. Obalając mity krążące w internecie, ogrzewanie domu jednorodzinnego paliwem stałym nie wyklucza rozwiązania centralnego ogrzewania podłogowego. Nie ma przeciwwskazań do montażu ogrzewania podłogowego w przypadku instalacji kotła na paliwo stałe i korzystanie z węgla, pelletu czy innego rodzaju paliwa. Inwestorzy często decydują się na dodatkowe grzejniki w łazienkach, co zdecydowanie polecam. Szczególnie, gdy nie zdecydujemy się na zakup suszarki bębnowej do naszego domu.

Ogrzewanie elektryczne w domu jednorodzinnym

Energia elektryczna może być z powodzeniem wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń. Służą do tego celu różne systemy ogrzewania elektrycznego, które – odpowiednio dobrane – mogą znacznie zwiększyć nasz komfort cieplny w czasie chłodnych miesięcy. Ogrzewanie elektryczne może przybrać różne formy. Ze względu na sposób, w jaki ogrzewacz przekazuje ciepło, możemy wyróżnić ogrzewanie akumulacyjne i konwektorowe. Ogrzewacz akumulacyjny zmienia pobraną energię elektryczną w ciepło, czyli jest ono akumulowane w piecu i oddawane do otoczenia. Do obiegu powietrza w ogrzewaczu dochodzi na skutek działania wentylatora, a wlot oraz wylot powietrza znajdują się w dolnej części urządzenia. Piece akumulacyjne są ogrzewaczami stojącymi i bardziej masywnymi od tradycyjnych grzejników. Warto jednak wspomnieć, że wśród nich dostępne są także modele przystosowane do powieszenia na ścianie. Konwektory działają na zasadzie konwekcji, czyli ruchu powietrza. W urządzeniach tych powietrze jest zasysane od dołu, ogrzewane, a następnie uwalniane przez znajdujące się u góry lub z przodu otwory. Grzejniki tego typu  charakteryzują się mniejszymi niż piece akumulacyjne gabarytami oraz ciężarem.

Innowacyjnym sposobem ogrzewania o ktorym chcielibyśmy wspomnieć jest ogrzewanie na podczerwnień. Zastosowalismy ten rodzaj ogrzewania w jednym z naszych projektów dostępnych na naszej stronie. Aby zobrazować Wam, czym jest promieniowanie podczerwone, podamy najprostszy przykład. Najbardziej nam znane źródło ciepła to oczywiście słońce. Ciepło, które odczuwamy, będąc na słońcu, pochodzi właśnie z niego i to jest właśnie promieniowanie podczerwone.

Ogrzewanie na podczerwień to nietypowa metoda ogrzewania elektrycznego. W dobie zmian klimatu oraz wszechobecnej kultury EKO, zyskuje wielu zwolenników. A gdy połączymy ogrzewanie na podczerwień z instalacją fotowoltaiczną, stajemy się praktycznie niezależni energetycznie.

Na rynku dostępnych jest wiele dostępnych rozwiązań, by wykonać ogrzewanie na podczerwień w swoim domu. Możemy zastosować panele grzewcze na podczerwień, folie na podczerwień oraz promienniki podczerwieni, wszystkie zasilane są prądem elektrycznym, ale nie wytwarzają ciepła i nie ogrzewają pomieszczeń bezpośrednio.

Jak działa taki nowoczesny rodzaj ogrzewania? Taka instalacja ogrzewania przekazuje promienie podczerwone na przedmioty, przegrody w domu, a dopiero gdy nagrzane przedmioty lub przegrody w domu zakumulują odpowiednią ilość ciepła, wówczas oddają je do pomieszczenia i dom zostaje ogrzewany.

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Jeśli stoimy właśnie przed wyborem czym ogrzewać nasz dom, zastanówmy się najpierw, który rodzaj ogrzewania pasuje do technologii budowy naszego domu. Jeśli nie mamy strat energii w domu, to idealnym rozwiązaniem będzie dla nas pompa ciepła, tym bardziej gdy liczy się dla nas wygoda. Jest to najlepsze rozwiązanie dla domów pasywnych, które posiadają panele słoneczne i nie boją się wysokich kosztów inwestycji, ponieważ zależy im na ekologicznym i samoobsługowym ogrzewaniu domu. Jeśli jednak zdecydujemy się na ogrzewanie gazowe w naszym domu, możemy się liczyć z wygodą, ponieważ jest to samoobsługowy kocioł, który wymaga jedynie serwisowania. Wadą tego rodzaju ogrzewania jest brak sieci gazowej i wówczas musimy wygospodarować miejsce w ogrodzie na zbiornik oraz musimy się zorientować jaka jest cena za dzierżawę zbiornika. Kocioł gazowy nie zajmuje sporo miejsca, a więc polecamy ten sposób ogrzewania klientom, którzy nie posiadają kotłowni w budynku lub posiadają bardzo małe pomieszczenie gospodarcze. Decydując się na ogrzewanie domu kotłem na paliwa stałe, nie musimy się martwić o straty energii, ponieważ dla starych domów jest to najtańszy sposób ogrzewania, ale również najbardziej wymagający. Decydując się na ogrzewanie domu paliwem stałym musimy wygospodarować miejsce w kotłowni zarówno na piec jak i na miejsce na składowanie opału. W domach pasywnych nie stosuje się tego rodzaju ogrzewania. Jednak gdy zdecydujemy się na ogrzewanie elektryczne warto zwrócić uwagę jaka temperatura jest dla nas odpowiednia i wówczas wybrać idealny dla nas sposób ogrzewania naszego domu.

Zapraszamy do przeczytania artykuły na temat rekuperacji na naszym blogu: 

Rekuperacja

Zapoznaj się z naszym portfolio: 

Projekty

 Projekty wnętrz

Bądź na bieżąco i śledź nas w mediach społecznościowych: 

https://www.facebook.com/ekstraprojekt

https://www.instagram.com/ekstraprojekt_pl/

https://pl.pinterest.com/ekstraprojekt/

Jacek Ryszka

Jakie ogrzewanie wybrać?

Zobacz o czym jeszcze piszemy

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku Każdy, kto tylko pomyśli o budowie domu, najpierw zadaje sobie pytanie, od czego zacząć budowę domu. Najlepiej byłby stworzyć poradnik

Projekty wnętrz

Aranżacje wnętrz – na co zwrócić uwagę?

Aranżacje wnętrz – jak to zaplanować? Gdy zdecydujemy się na budowę naszego domy, czeka nas cały proces formalności, które musimy przejść przed rozpoczęciem budowy czy

Projekt domu

Jaki projekt domu wybrać?

Jaki projekt domu wybrać? Mądry projekt domu jest fundamentalnym etapem budowy Twojego wymarzonego domu. Absolutnie nie powinieneś więc oszczędzać na nim zarówno kapitału, jak i