Pompa ciepła to urządzenie grzewcze które umożliwia pobranie ciepła z źródła dolnego czyli ziemi, powietrza lub wody. Przekształcić je w jednostce wewnętrznej pompy ciepła i rozprowadzić w domu za pomocą źródła górnego czyli instalacji grzewczej.

Początkowe koszty inwestycyjne są większe w porównaniu z tradycyjnym systemem opartym na kotle. Aczkolwiek przy dobrze dobranej i zainstalowanej pompie same rachunki za ogrzewanie w domu są znacząco niższe a inwestycja w pompę ciepła po kilku latach na pewno się zwróci. Jednym z najważniejszych czynników przekonujących do montażu takiego rodzaju ogrzewania jest to że to tzw. czysta energia, rozwiązanie ekologiczne, dlatego też istnieją programy z państwa które przy poczynieniu konkretnych kroków dają dotację na instalację pomp ciepła.

Pompy ciepła służą nie tylko do ogrzewania domów ale i mogą być wykorzystywane do chłodzenia poprzez odwrócenie cyklu. Pompy ciepła są świetnym rozwiązaniem zarówno dla nowego budownictwa jak i obiektów adaptowanych. Najważniejsze żeby dobrać odpowiedni rodzaj pompy do dobranego urządzenia rozprowadzającego ciepło, izolacji budynku, oraz dostępność źródła ciepła dla pompy. Jednostki wewnętrzne pomp ciepła są niewielkie dlatego nie zajmują wiele miejsca i nie potrzebują osobnych pomieszczeń. Pompy ciepła są mało awaryjne, ale zawierają podzespoły które trzeba poddawać kontroli i serwisować.

Poziom hałasu wytwarzany przez jednostkę wewnętrzną, dzięki najnowszym technologiom znacząco zmalał w porównaniu do pierwszych pomp ciepła. Jeśli jednostka wewnętrzna jest montowana w osobnym pomieszczeniu np. technicznym/gospodarczym wytwarzany przez nią dźwięk jest nieodczuwalny dla domowników.

Pompa ciepła gruntowa wykorzystuje ciepło zawarte w ziemi. Instalacja ma w tym przypadku trzy formy. Kolektora poziomego, sond pionowych lub kolektora pionowego.

Zaletą wykorzystania ciepła z gruntu jest, że dodatnia temperatura gruntu w okresie grzewczym jest niemal stała.

Pompa ciepła powietrzna, w tym przypadku nie ma znaczenia wielkość działki ani panujące na niej warunki. W tym wypadku montujemy jednostkę zewnętrzną przypominającą klimatyzator typu split oraz w środku domu stawiamy jednostkę wewnętrzną. Koszty inwestycyjne związane z pompą ciepła pozyskującą ciepło z powietrza są niższe niż przy pompach ciepła pozyskujących ciepło z gruntu albo z wody.

Pompa powietrzna nie potrzebuje komina nie wpływa na działanie wentylacji.

Pompa ciepła – ciepło z wody – żeby wykorzystać ten typ pompy, na działce musimy mieć dostęp do dużego podziemnego cieku wodnego którego skład wody jest odpowiedni (mała ilość żelaza, manganu, wapnia), by nie zapychać filtrów, wymienników ciepła oraz zamulenia studni zrzutowej która przyjmuje wodę. Można również zamontować pętle kolektora na dnie stawu lub rzeki. Taki układ jest bardzo efektywny i bezawaryjny ponieważ woda ma bardzo dobra zdolność do akumulacji ciepła. A jakość wody nie ma tu wtedy znaczenia bo nigdzie jej nie przetłaczamy.

Pompa ciepła może pracować samodzielnie lub biwalentnie z drugim źródłem ciepła. Biwalentnie – do pewnej temperatury np. -10°C pompa ciepła zapewni ogrzewanie samodzielnie, zaś przy większym mrozie ogrzewanie jest przejmowane przez konwencjonalne źródło ciepła (kocioł, grzałki wbudowane w pompę ciepła).

 

Zobacz o czym jeszcze piszemy

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku Każdy, kto tylko pomyśli o budowie domu, najpierw zadaje sobie pytanie, od czego zacząć budowę domu. Najlepiej byłby stworzyć poradnik

Projekty wnętrz

Aranżacje wnętrz – na co zwrócić uwagę?

Aranżacje wnętrz – jak to zaplanować? Gdy zdecydujemy się na budowę naszego domy, czeka nas cały proces formalności, które musimy przejść przed rozpoczęciem budowy czy

Projekt domu

Jaki projekt domu wybrać?

Jaki projekt domu wybrać? Mądry projekt domu jest fundamentalnym etapem budowy Twojego wymarzonego domu. Absolutnie nie powinieneś więc oszczędzać na nim zarówno kapitału, jak i